Anamorf a teleomorf

MVDr. Hana Prausová

Ty názvy, co znějí jako z Červeného trpaslíka, znamenají nepohlavní (anamorf) a pohlavní (teleomorf) fázi dermatofytů Microsporum a Trichophyton. A aby to nestačilo, tak mají ještě svůj vlastní rodový a druhový název. Arthroderma otae je teleomorf Microsporum canis a Arthroderma benhamiae je teleomorf Trichophyton mentagrophytes. Někde se ještě můžeme setkat se zastaralým názvem Nannizzia místo Arthroderma.

dermatofyta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nejedná se o nic nového, poprvé byl teleomorf M.canis izolován v roce 1975 a právě tehdy byl pojmenován Nannizzia otae. V posledních několika letech se jejich podíl na dermatofytech zachycených naší laboratoří zvyšuje, minulé dva roky to bylo asi 40%. Příčina tohoto jevu není přesně známá, uvažuje se však o vyšším tlaku prostředí. Pohlavní reprodukce je totiž bohatým zdrojem genetických variant.

Klasické mykologické metody k dourčení nestačí, k tomu je zapotřebí modernějších biologických metod, proto suspektní vzorky předáváme na Přírodovědeckou fakultu Karlovy univerzity, kde na nich dělají výzkum a jako bonus pro nás je spolehlivě dotypizují. Z klinického hlediska tento fenomén pravděpodobně nemá žádný význam. Informací je sice málo, ale zatím jsem nikde v literatuře nenarazila na to, že by byla jiná patogenita nebo odpověď na běžnou terapii.

Tolik malé upřesnění pro ty kolegy, které jsme už možná vyděsili nezvyklými názvy nálezů v mykologii.

 

zpět na blog

 

 

Objednejte se k nám online
Po kliknutí na rezervace online níže se zobrazí kalendář, kde si můžete vybrat datum a čas návštěvy naší laboratoře, jak vám vyhovuje.
V kalendáři se zobrazují jen volné termíny umožňující objednání online.
Pro objednání mimo uvedené časy nebo sobotu volejte 220 800 465.

rezervace online
Laboratoř:
Bubenské nábřeží 306/13
107 00 Praha 7 - Holešovice
Areál Pražské tržnice - objekt 27

Tel.: 220 800 465, 731 587 248, FB: www.facebook.com/Labvet.cz