cTLi - zlatý standard pro diagnostiku EPI

MVDr. Hana Prausová 

 
Repetitio mater studiorum - proto nejdříve trochu teorie. Test na cTLI měří v séru trypsin a trypsinogen. Trypsinogen je syntetizován pouze ve slinivce a až v tenkém střevě je přeměněn na aktivní proteolytický enzym trypsin. Normální je v krvi malé množství obou těchto enzymů (respektive proenzymu a enzymu). Jejich měření se proto využívá k diagnostice EPI a částečně i pankreatitidy.
Na vyšetření by zvíře mělo být nalačno, případnou orální suplementaci trávicích enzymů není potřeba vysazovat, sérové TLI totiž neovlivňuje. Krev je nutno nabrat do zkumavky k získání séra, z plazmy vyšetření není možné.
ctli, biochemie psa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nízké hladiny TLI svědčí pro EPI, je zde vysoká specifita i senzitivita testu. Vysoké hladiny mohou svědčit o akutním zánětu slinivky, je ale zapotřebí zároveň zkontrolovat funkci ledvin, které trypsinogen vylučují. Vinou jejich nedostatečné funkce tak může rovněž dojít ke zvýšené hladině TLI. Jestliže máme podezření na pankreatitidu, je vzorky zapotřebí odebrat co nejdříve po vzniku příznaků, protože s progredujícím onemocněním hladina TLI klesá. Zde je sensitivita pouze 33-36% a specifita 65-90%. Vhodnější je proto provést test na PLI.
Klinická EPI se projevuje, až když je sekreční kapacita slinivky redukována pod 10-15 % normálu.
Při podezření, které se nepotvrdí laboratorně, se doporučuje pacienta hlídat a test opakovat po 3 - 6 měsících.

 

zpět

 

 

Objednejte se k nám online
Po kliknutí na rezervace online níže se zobrazí kalendář, kde si můžete vybrat datum a čas návštěvy naší laboratoře, jak vám vyhovuje.
V kalendáři se zobrazují jen volné termíny umožňující objednání online.
Pro objednání mimo uvedené časy nebo sobotu volejte 220 800 465.

rezervace online
Laboratoř:
Bubenské nábřeží 306/13
107 00 Praha 7 - Holešovice
Areál Pražské tržnice - objekt 27

Tel.: 220 800 465, 731 587 248, FB: www.facebook.com/Labvet.cz