14. listopad - světový den diabetu

 

Protože se cukrovka netýká jen lidí, ale i našich domácích mazlíčků, přidáváme se i my k celosvětové kampani, jejímž cílem je zvýšení povědomí o této závažné, ale léčitelné nemoci. Klíčové je její včasné odhalení a následně důsledné dodržování léčebného režimu. A to je v rukou vás, chovatelů.

Cukrovka psa a kočky

TYPY DIABETU

Připomínat, že cukrovka je nemoc způsobená nedostatkem inzulínu, který je nutný pro energetický metabolismus těla, je asi zbytečné. Důležité je vědět, jaké jsou její typy a co k nim může vést.

Diabetes I. typu je způsoben tím, že slinivka inzulín prostě vůbec neprodukuje. Nejčastější příčinou je autoimunitní destrukce slinivky (tedy tělo si ji samo ničí). Proč tomu tak je, bohužel, nevíme. Objevuje se u psů i koček a nastupuje většinou už v mladém nebo středním věku. Druhou příčinou jsou opakované záněty slinivky, při kterých ji ničí vlastní trávicí enzymy. Zdravá slinivka je produkuje v neaktivní formě a aktivizují se až ve střevě. Zanícená slinivka je produkuje v aktivní formě, která ji rovnou začne trávit. Proto nepodceňujme různé opakované epizody zažívacích potíží, v důsledku mohou vést až k rozvoji cukrovky.

Při diabetu II. typu sice slinivka inzulín produkuje, ale pro potřebu organismu je ho málo. To bývá při obezitě nebo hormonálních abnormalitách. Příkladem je cukrovka při Cushingově syndromu (nadprodukce kortizolu) a cukrovka u fenek po hárání (vliv progesteronu). U tohoto typu může dojít k remisi, t.j. ústupu příznaků, pokud dostaneme příčinu pod kontrolu.  Proto se vždy doporučuje kastrace fen, u nichž se tento typ cukrovky objevil. Mezi háráním může sice ustoupit, ale po dalším se vrátí v plné parádě.

PŘÍZNAKY

Příznaky jsou asi notoricky známé - zvýšené pití a močení (pozor, může se projevit jen tím, že začne dělat loužičky i doma), hubnutí při zvýšeném apetitu, únava, zhoršení kvality srsti.

LÉČBA

V léčbě cukrovky u psů a koček zatím neexistuje žádná alternativa k pravidelným aplikacím inzulinu. Veterinář nastaví dávkování a je zapotřebí, aby majitele proškolil, jak správně s inzulinem zacházet a jak ho aplikovat. Většinou se dává dvakrát denně, zhruba ve stejnou dobu (maximálně plus mínus jedna hodina), ideálně 15 - 30 minut před jídlem. Píchat se může v podstatě všude, kde se dá udělat volná kožní řasa.

Dalším nezbytným opatřením je úprava diety. V zásadě se jedná o stravu bohatou na vlákninu, která zpomalí absorpci cukrů, a se sníženým obsahem tuků, aby se předešlo obezitě. Na trhu je celá řada komerčně vyráběných diet, které tyto požadavky splňují. Pozor na pamlsky, které by měly být s dietou v souladu. Vhodná je například zelenina.

Důležitým doplňkem léčby je pravidelná pohybová aktivita. Nejenomže udržuje tělo štíhlé a tudíž nevyžadující vyšší dávky inzulínu, ale cvičení zároveň mění cestu, jakou buňky využívají inzulin.

Poslední důležitou součástí péče o diabetika je jeho ochrana před infekcemi. Ty totiž ztěžují tělu využití inzulinu a cukrovka se jejich vinou může stát nekompenzovanou. Nejčastější typy infekce u diabetiků jsou infekce močových cest a onemocnění zubů. Na zvýšeném riziku onemocnění močových cest se podílí více faktorů. Moč je v důsledku zvýšeného pití víc naředěná, takže se naředí i látky, které působí přirozeně antimikrobiálně. Pokud obsahuje cukr, vytváří tím vhodné prostředí pro růst bakterií. A v neposlední řadě se při zvýšeném pití močový měchýř víc roztahuje a bakterie tak mají k dispozici větší plochu, na které se mohou uchytit. A pozor, u diabetiků se infekce močových cest nemusí projevovat klasickými příznaky, jaké známe u psů a koček, ale může naší  pozornosti úplně uniknout. Proto se doporučuje moč preventivně dvakrát do roka bakteriologicky vyšetřit. 
Kromě pravidelného čištění zubů majitelem by měl chrup diabetika občas vyšetřit i veterinář a v případě potřeby odstranit zubní kámen. I toto totiž může být důvodem, proč se nedaří nastavit vhodnou dávku inzulínu.

KOMPLIKACE

K vážným komplikacím patří hypoglykemie při předávkování inzulinem. Je to stav ohrožující život, proto je každý majitel diabetika informován, jak vypadají příznaky a jak při nich postupovat. Zpočátku mohou být velmi nejasné, pejsek nebo kočička prostě "není ve své kůži" a "chová se divně". Jakmile však nastoupí třes nebo dokonce křeče, je zapotřebí urychleně podat nějaký zdroj cukru, třeba med.

K dalším komplikacím patří zákal čočky a polyneuropatie (hlavně u koček, u psů jen zřídka). Dobrá zpráva je, že na rozdíl od lidí se u zvířecích diabetiků nezvyšuje riziko cévních onemocnění a mrtvice.

Je ale zapotřebí mít na mysli, že každé onemocnění pro něj znamená zvýšené nebezpečí hyperglykemie a dehydratace, a navštívit co nejdříve ošetřujícího veterináře. 
Navíc hyperglykemie tlumí imunitní odpověď organismu, což se může projevovat třeba zhoršeným hojením ran.

MONITORING

Naším cílem je vymizení klinických příznaků cukrovky bez rizika hypoglykemie. Takový pohyb na ostří nože.

Nejdůležitější a nejrychlejší zhodnocení stavu pacienta je to, jak se cítí. Zodpovězte si základní otázky: Je spokojený, aktivní, chová se normálně? Udržuje si stálou váhu? Pije a močí normálně?

Doma můžete ještě monitorovat cukr v moči pomocí speciálních papírků.

Při pravidelných návštěvách ošetřujícího veterináře se kontroluje hladina cukru v krvi (ukáže okamžitý stav, který ovšem může být ovlivněn i stresem), hladina fruktosaminu v krvi (ten už ukáže, jaká byla hladina cukru v delším časovém období, 1 až 2 týdny, a není ovlivněn stresem), vyšetří se moč na přítomnost cukru a infekci a posoudí se celkový klinický stav.

U pacienta, který je kompenzován, vůbec nemusí docházet ke zhoršování zdravotního stavu a zkrácení délky života.

CO PRO VÁS MŮŽEME UDĚLAT MY

Naše laboratoř nabízí kompletní vyšetření krve pro posouzení celkového stavu a odhalení komplikujících onemocnění, vyšetření glukózy a fruktosaminu pro monitorování léčby a vyšetření moči včetně bakteriologické kultivace s vyšetřením citlivosti na antibiotika.

 

Objednejte se k nám online
Po kliknutí na rezervace online níže se zobrazí kalendář, kde si můžete vybrat datum a čas návštěvy naší laboratoře, jak vám vyhovuje.
V kalendáři se zobrazují jen volné termíny umožňující objednání online.
Pro objednání mimo uvedené časy nebo sobotu volejte 220 800 465.

rezervace online
Laboratoř:
Bubenské nábřeží 306/13
107 00 Praha 7 - Holešovice
Areál Pražské tržnice - objekt 27

Tel.: 220 800 465, 731 587 248, FB: www.facebook.com/Labvet.cz