Pane doktore, už zase klepe hlavou

Zánět zevního zvukovodu (otitis externa) patří do „top ten“ důvodů návštěvy veterináře a postihuje až 20% psů. Protože častou primární příčinou bývá alergie, jedná se o frustrující vracející se onemocnění.

Už zase váš pes klepe hlavou?

Za dramatické příznaky, kdy pes klepe hlavou skoro nepříčetně, mohou bakterie a kvasinky, které se namnoží, jakmile se ve zvukovodu vytvoří příhodné podmínky. Základem diagnostiky je šetrné otoskopické vyšetření a cytologický preparát, který odhalí, jaký typ mikroorganismů se na potížích podílí.

Léčba

Zpočátku se léčba může nastavit empiricky, ale pokud jsou v preparátu tyčkovité bakterie nebo první antibiotikum selže či se jedná o psa s chronickými problémy, měla by pomoc přijít od mikrobiologa.

Labvet, veterinární laboratoř

Další kapky se tak vyberou na základě testování citlivosti vykultivovaných bakterií k antibiotikům. Většinou se jedná o infekci jednou bakterií, ale nejsou výjimečné i smíšené infekce. K tomu se ještě s oblibou přidávají kvasinky, které také mohou být citlivé jen k některému antimykotiku, takže vybrat vhodnou léčbu může být oříšek.

Ze statistiky naší laboratoře vyplývá, že nejčastější bakterií zachycenou ze zevního zvukovodu je Staphylococcus pseudintermedius (51%), na druhém místě je Pseudomonas spp. (18%), třetí Streptococcus spp. (15%), dále Proteus spp. (8%) , ostatní stafylokoky (6%) a Escherichia coli (2%).

Jako antibiotika první volby jsou uváděna gentamicin a polymyxin B, který nám ale u stafylokoků často vychází rezistentní. Stále je však účinný proti pseudomonádě. Jen pozor na hnisavý exudát, který ho může inaktivovat. Chinolony by měly být druhou až třetí volbou a to až po kultivaci s citlivostí na antibiotika. Počkat si pár dní na výsledky z veterinární laboratoře se vyplatí.


Veterinární dermatologie – facebooková skupina

Labvet.cz – laboratoř pro chovatele i veterináře

Objednejte se k nám online


V kalendáři se zobrazují pouze volné termíny umožňující objednání online.
Pro objednání mimo uvedené časy si můžete zavolat na 220 800 465.

rezervace online
Share this...
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Print this page
Print

3 odpovědi na “Pane doktore, už zase klepe hlavou”

  1. Dobrý den, je možné udělat stery z uši u mého veterináře a zaslat je k vám, nebo je nutné přijet k vám? Děkuji Zedekova

    1. Je to možné. Na našem webu najde Váš veterinář žádanku pro vyšetření. Vyplní ji, zvolí si způsob dopravy vzorku a odešle online. Nejlépe, když před tím zavolá a my mu s vyplněním žádanky pomůžeme. S pozdravem Petr Praus, Labvet

  2. Dobrý den,
    můj pes má velmi často zánět spojivek, lékař vyslovil podezření na alergii. Je možné se s tímto problémem také obrátit na Vaši laboratoř?
    A přijít můžeme kdykoliv nebo až pejsek bude mít zase zánět?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *